مروری بر پیشینه، ویژگی ها و افق های کتابرانه

در طول تاریخ بشری پیشرفت های علمی، اجتماعی، فرهنگی و هنری توسط کسانی کلید خورده است که از ترسهای انسانی خود عبور کرده اند و به خود شجاعت داده اند تا فراتر از نیازهای جسمی و امنیتی، نیازهای دیگری را جستجو کنند و وارد راه های نا آزموده ای  شده اند که در هر قدم آن باید جهان پیرامون، دلیل بودن و انتخاب های خود را کشف کنند و هویت خود را قوام بخشند. در این مسیر شکوهمند خودخواهی ها کنار می رود، دگر دوستی و دگر خواهی جان گرفته و آرمان های غیر شخصی و جهانی به عرصه ظهور می رسند. 

کتابرانه پروژه ای نوپا با رویکرد اجتماعی، فرهنگی و حاصل باور انسان هایی این چنین است. 

مهدی یزدانی و سروناز هرانر در سال ۱۳۸۸ ماشین شخصی خود را به با  ارزش ترین  دارایی خود، کتاب ها، مزین کردند و با هدف ایجاد یک حرکت امن و امید بخش فرهنگی به میان مردم پایتخت نشین آمدند. این زوج با ارائه صادقانه تجربیات شخصی خود از فرهنگ، هنر و ادبیات همراهان کتابرانه را به مطالعه تشویق می کردند و به شیوه های خلاقانه و بدیع مردم شهر را در معرض موسیقی، کتاب و گفتگو های دوستانه فارغ از دغدغه های روزمره قرار می دادند .

پس از دوسال تلاش خستگی ناپذیر برای تحقق ایده ای که بیشتر به رویا می مانست کار آنها که در آن زمان بسیار مورد توجه مطبوعات و رسانه های داخلی قرار گرفته بود، مورد تحسین وزارت ارشاد اسلامی و وزیر ارشاد وقت قرار گرفت که در پی آن مجوز انتشارات کتابرانه صادر گردید و سپس کتابرانه از طریق سازمان هایی چون سازمان ملل متحد، مطبوعات و خبرگزاری هایی مانند وال استریت ژورنال و آسوشیتد پرس به جوامع بین الملی معرفی گردید.

متعاقبا کتابرانه چندین رویداد بین المللی همچون روز جهانی صلح( ۱۳۹۳)، روز جهانی کتاب( ۱۳۹۴)، ( روز جهانی نلسون ماندلا( ۱۳۹۵)، روز جهانی جوان(۱۳۹۵) و روز جهانی زن(۱۳۹۵) را با مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل متحد در دفتر خود برگزار کرده است.

در تمام مدت و علیرغم پیشنهادات دوستداران کتاب و فرهنگ برای تقویت کتابرانه، بانیان آن استقلال خود را حفظ کردند و از این طریق متعهد به پیمان خود برای تشویق جوانانی ماندند که به ظاهر از امکانات مناسب برخوردار نیستند تا آنان خود را باور کنند و بدانند که رویاهایشان با ایمان، کسب آگاهی، تلاش و استفاده از تنها داشته های خود امکان تحقق خواهند داشت.

در آذر ۹۳ و به دعوت و همیاری فرهیخته ای ادب دوست اولین کافه کتاب  خود را در کنار دانش آموزان یک مجتمع آموزشی بنا کردند تا همراه کودکان و جوانان با استعداد و پر شور این سرزمین به رشد خود ادامه دهند و شاهد شکوفایی این نازنینان که گاهی بسیار مورد غفلت و بی توجهی بزرگسالان قرار می گیرند باشند.

آنها موفق  گردیدند تا فضایی استثنایی را برای کودکان و جوانان فراهم آورند تا به همراه طعم بوی قهوه و شکلات و در محاصره افکار نویسندگان بزرگ ایران و جهان این سرمایه های ملی را در فضایی به گرمی و امنیت خانه دعوت به آرامش و مبادله فکر، اندیشه و هنر نماید.

آنان رسالت خود می دانند تا در کنار خانواده ها به کودکان و جوانان کمک کنند تا لذت دانستن، مطالعه، سوال پرسیدن و به چالش کشیدن ذهنشان را درک کنند و با به همراه بردن خاطره چنین لذتی هرگز از آن جدا نمانند تا بتوانند با خوشحالی و اعتماد به نفس حاصل از ادراک و پویایی، هدف منحصر به فرد و متعالی خود را شکل دهند و راه خود را به سمت آن هموار سازند.

در طول ۸ سال فعالیت کتابرانه  بالغ بر دهها ساعت وقت صرف تحقیق و بررسی کتاب های منتشر شده در ایران شده است تا کتاب درست و بر اساس نیاز مخاطبان در دسترس آنها قرار گیرد.

از دید مهدی یزدانی و سروناز هرانر یکی از مشکلاتی که باعث پایین بودن سطح مطالعه مردم است تعداد اندک انسان های مشتاق و تشویق گری است که با رویکردی متفاوت می توانند مانند پلی مردم را به کتاب ها و اطلاعات مناسب و مفید متصل کنند.